دیدار با کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس

ارسال شده توسط: حمیدرضا سلیمی دسته مقالات بدون دیدگاه 2 تاریخ پست :۱۳۹۸-۰۲-۲۳

دیدار با کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس

کانون مردم نهاد داوری و میانجیگری کشور با کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در مورخه  ۱۳۹۸/۲/۱۵ روز یکشنبه دیدار و گفتگو نمودند.

 در این نشست صمیمی ابتدا دکتر حمیدرضا سلیمی شیرازی بانی و رئیس هیئت مدیره و مدیرکل کانون داوری و میانجیگری مردم نهاد کشور بیوگرافی از اعضا کانون و چگونگی تاسیس آن و موضوع کانون مطالبی را بیان نمودند و درخواست حمایت کمیسیون امنیت ملی را از کانون تقاضا نمودند.

 در این دیدار صمیمی و پر بار جناب آقای اسماعیل کاوه شیرازی سخنگو و دبیر کل این کانون ضمن تشکر و قدردانی از نمایندگان مجلس خصوصا اعضای محترم این کمیسیون که به دغدغه های جوانان تحصیلکرده این کشور خصوصا قشر حقوقدانان تحصیلکرده و متخصص بیکار اهمیت ویژه دارند تشکر و قدردانی نمودند و با توجه به قانون آیین دادرسی مدنی که قانونگذار درماده ۴۵۴ این قانون تا ماده ۵۰۱ همان قانون در مورد مباحث داوری و در ماده ۸۱ تا ۹۰ آیین دادرسی کیفری در مورد میانجیگری در رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری قوانین خوبی تصویب شده اما به خاطر عدم اجرایی شدن آن در قوانین کشوری الزامی نگردیده است و بعد از ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی مسکوت مانده است ، و هم اکنون توسط عده‌ای از جوانان انقلابی و ولایتمدار و روشن فکری کشور با ثبت این کانون جهت جلوگیری از اطاله دادرسی در دادگستری رسیدگی نمودند و کمتر نمودن هزینه های احقاق حق مردم و جلوگیری از جنگ روانی و اضطراب مردم در رفتن به دادگاه ها به خاطر عدم آشنایی عمومی مردم با دادگاه که نیاز آموزش و ترویج آن می‌باشد.

این کانون مردم نهاد داوری و میانجیگری در سطح ملی و بین المللی توانایی پاسخگویی خدمات حقوقی متنوع مانند دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی را دارا می باشند.

 امروز جوانان تحصیل کرده و بیکار حقوقی در کشور با محدودیت های شغلی زیادی با حساسیت های خاص در امر قضاوت و سردفتری و وکالت روبرو هستند که تنها راه رفع مشکلات این قشر دفاع حقوقی نمایندگان ملت از فرزندان تحصیل کرده جوان همان ملت می باشد و کمیسیون امنیت ملی با توجه به تحریم های ظالمانه کشورهای خارجی و عدم اشتغال مولد در کشور می توانند با تصویب قوانین و حمایت قانونی و عرفی و شرعی از این قشر انقلاب بزرگ حقوقی را در کشور جهت اشتغال و رونق تولید ملی و ارائه خدمات حقوقی بهتر تصمیمات بهتری را اتخاذ نمایند.

 امروز هر جوان تحصیلکرده و بیکار در کشور مساوی است با یک بمب اتم…!!!

 وقتی تمام درهای زندگی بر روی او بسته شده باشد وهیچ دستگاه و قوه در کشور راهگشای مشکلات آنها نباشند به راستی باید در این کشور چگونه به حیات زندگی خود بر اساس حقوق شهروندی و عرف بین المللی امرار و معاش نمایند.

 در این نشست ، آقای خوشنویسان مشاور عالی کانون و نایب رئیس کانون تهران ، با تحلیل وضعیت موسسات حقوقی و ثبت آن ها و مشکلات حقوقی آن ها مباحثی را مطرح نمودند و در تکمیل مطالب ذکر شده در مورد کانون فرمودند: کانون داوری و میانجیگری کشور در تقابل با کانون وکلا نمی باشد ، بلکه برای اجرای عدالت اجتماعی و عدالت قضایی مانند این کانون در کنار ملت و دستگاه عالی قضایی کشور انجام وظیفه می کنند. 

 در این نشست آقای کریم زاده شیرازی نماینده حقوقی کانون مذکور هم از دیدگاه حقوقی و فنی در مورد قانون مذکور و اشتغال حقوقدانان مطالبی را با مستندات حقوقی به این کمیسیون ارائه نمودند و درخواست نشست مشترک با کمیسیون امنیت ملی کمیسیون قضایی مجلس شدند.

 در این نشست آقای محمدزاده بازرس کانون مذکور اشتغال و معیشت جوانان و رفع دغدغه های حقوقی این مردم را در شرایط فعلی کشور موضوع امنیت ملی خطاب نمودند و ازدستگاه های متولی درخواست پیگیری مطالبات این قشر را استدعا نمودند.

 در این نشست سرکار خانم مژگان غفوری مشاور عالی کانون اظهار نمودند: کانون داوری و میانجیگری مردم نهاد کشور که توسط هیئت موسس این کانون تاسیس گردیده است ، انتظارات و آرزوهای خانم های حقوقدان این مملکت را برای داوری نمودن در رسیدگی به پرونده‌های حقوقی برآورده ساخته است. امیدواریم نمایندگان مجلس خصوصاً کمیسیون های مربوطه این واقعیت را درک کنند و بدانند داوری تنها نهادی است که هیچ تبعیضی در رسیدگی و انشای رای از لحاظ جنسیت بر اساس قانون و شرع نیست ، زیرا داور بر اساس اصل آزادی اراده ها توسط طرفین دعوا انتخاب می شود و حمایت مجلس و قوه قضائیه از این کانون امید از دست رفته این قشر را مهیا می سازد…!!!

 در پایان دکتر جمالی عضو هیئت رئیسه کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی با حمایت خود و اعضای این کمیسیون ، از این صنف حقوقی را اعلام نمودند و با ارشاد اعضای این کانون با حساسیت تمام دغدغه های این کانون را پیگیری و تا حصول نتیجه به آنها اعلام می نمایند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

نظرات (2)

 • ناصر فوری بیرق پاسخ

  با تشکر از پیشروان عدالت اجتماعی و حامیان از حقوق شهروندی ملت فهیمایران اسلامی.

  ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ در ۰۹:۲۴
  • حمیدرضا سلیمی پاسخ

   ممنونم

   ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ در ۰۸:۴۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *