داوری حقوقی

ارسال شده توسط: حمیدرضا سلیمی دسته مقالات بدون دیدگاه یک نظر تاریخ پست :۱۳۹۸-۰۲-۲۳

داوری حقوقی

آشنایی با داوری حقوقی

داوری یک نوع دادرسی غیر دولتی و غیر رسمی است که به وسیله داور یا ” قاضی خصوصی” انجام می شود. به عبارت دیگر افراد می‌توانند در دعاوی مربوط به حقوق و منافع  خصوصی خودشان از اقامه دعوی نزد مراجع رسمی صرف نظر کرده و دعوی خود را به مورد اعتماد و متخصص ارجاع دهند که به این قضاوت خصوصی، داوری می گویند. به علت مزایای داوری نسبت به رسیدگی در دادگاه این از رغبت افراد در مراجعه به محاکم برای احقاق حق خود کاسته می شود و مراجعه به داور را به مراجعه به دادگاه ترجیح خواهند داد.

ضمانت اجرای آراء داوری

داور برای ابلاغ رای و اوراق مربوط به دعاوی تابع هیچگونه تشریفاتی نیست. در صورتی که توافقی نسبت به ابلاغ رای انجام نشده باشد، داور مکلف است حسب مورد، رای خود را به دفتر دادگاه ارجاع کننده رای داور یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد تسلیم نماید. هرگاه محکوم علیه تا ۲۰ روز بعد از ابلاغ ، رای داور را اجرا ننمایند ، دادگاه ارجاع کننده دعوا به داوری و یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد مکلف است به درخواست ذینفع طبق رای داور برگ اجرایی صادر کند. اجرای رای برابر مقررات قانونی می باشد. (ماده ۴۸۸ قانون آیین دادرسی مدنی)

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کانون ترویج داوری و میانجیگری دکتر حمیدرضا سلیمی اهل استان فارس می باشد. ایشان بانی و موسس کانون و ده انجمن استانی در استان های کلانشهر میباشند…

آگهی ثبت و تاسیس کانون ترویج داوری و میانجیگری

این اعلان را به اشتراک گذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *